21. až 27. 5. České Středohoří - fotogal2023-1

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

21. - 27. 5. Pobyt v Českém středohoří II. - vedl V. Pražák
Foto: J. Pártlová a M. Foistová      Text: J. Pártlová
V neděli 21.5.2023 vyrazilo v časných ranních hodinách zvláštním autobusem 52 členů KČT Start Č. Krumlov na týdenní pobyt v Českém středohoří. Bez problémů jsme projeli Prahou a okolo 11té hodiny jsme už vyráželi z obce Rovné po MTZ směr hora Říp.
Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“ je napsáno na chatě na vrcholu hory. Po pravdě, někteří z nám byli na Řípu opravdu poprvé. Takže si splnili povinnost, že každý správný Čech by měl jednou za život vyjít na horu Říp. Navštívili jsme Rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha, která se nachází na vrcholu, pořídili společné foto s vlajkou klubu, občerstvili se a stejnou cestou se vrátili k autobusu. Další zastávkou byla Roudnice nad Labem, kde jsme si mohli prohlédnout zámek, kamennou věž Hlásku nebo Augustiniánský klášter. Odtud už jsme směřovali k našemu dočasnému útočišti, kterým byl hotel Racek v Úštěku.
Fotky: Hora Říp a Roudnice nad Labem

V pondělí nás čekala dvě zajímavá místa. Nejprve jsme z obce Boreč stoupali na stejnojmennou horu Boreč (449 m), které se také říká „kouřící hora“. Vzhledem k tomu, že je hora dutá a protkaná puklinovým labyrintem, dochází v zimě k tomu, že na vrcholu hory je mnohem tepleji, než dole a puklinami vychází z hory teplý vzduch v podobě kouře. Bylo krásně teplo, takže hora nekouřila. Sešli jsme z vrcholu po NS do Režného Újezdu a autobusem přejeli k druhému cíli, kterým byla Porta Bohemica (Brána Čech), nedaleko Lovosic. Jedná se nádherný kaňon řeky Labe. My jsme tuto cestu šli od Litochovic nad Labem proti proudu řeky většinou lesem nebo mezi křovisky, takže jsme z kaňonu mnoho neviděli. O to více se nám líbila rozhledna U Zámečku v Lovosicích, na kterou jsme se zajeli podívat. Jedná se o dřevěnou rozhlednu vybudovanou na uměle vytvořeném kopečku, kde se v minulosti skladoval led pro chlazení piva v blízké restauraci. Rozhledna je 7,3m vysoká ve tvaru hyperboloidu.
Fotky: Pohled z výstupu na Boreč do okolí, vrchol hory, 2x Brána Čech, rozhledna
V úterý nás čekalo Ústí nad Labem, město vodopádů. Ráno bylo zamračeno, cestou autobusem dost pršelo, ale když jsme se zastavili ve Stadicích u pomníku Přemysla Oráče z roku 1841, nebylo po dešti ani památky. V Ústí nad Labem jsme vystoupali k nejvyššímu 12ti metrovému Vaňovskému vodopádu a viděli jsme kostel Nanebevzetí P. Marie se šikmou věží, která má 2m výchylku. Zajímavostí je lanovka na vrchol Větruše, která vede z OC Forum ze 2 podlaží. Na vrcholu se nachází hotel s rozhlednou, přírodní bludiště a také nejzachovalejší starověké popraviště.
Fotky: Stadice Přemysl Oráč, Vaňovský vodopád, cestou od vodopádu, Větruše, popraviště
Středu jsme zahájili prohlídkou krásného zámečku Ploskovice, který nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská a pak už jsme vyrazili zdolat 2 rozhledny. Nejdříve Hořidla (382m) nedaleko Chotiněvsi a pak Varhošť (639m) u Kundratic. 
Fotky: - Zámek Ploskovice, interiér zámku, rozhledna Hořidla, pohled do okolí, rozhledna Varhošť
Ve čtvrtek byl v plánu výstup na Sedla. Vyrazili jsme z Horní Vysoké cca 350 m n.m. a volně vystoupali na rozcestí Pod Malým sedlem ve výšce 464m. Pak začalo docela prudké stoupání na vrchol Sedlo, který je ve výšce 726m. Cesta byla dost náročná, ale s krásnými rozhledy do okolí a nádhernou kvetoucí přírodou. Na vrchol nakonec dorazili všichni, kteří se k němu vydali, a byl to opravdu obdivuhodný výkon. Na závěr jsme se zajeli podívat do obce Zubrnice, kde se nachází nejmladší skanzenem a muzeum historické železnice, které bylo bohužel zavřené. Prohlédli jsme si některá zajímavá roubená stavení, mlýny, kostel a kašnu na návsi.
Fotky: Výstup na Sedla, vodní mlýn ve skanzenu Zubrnice
Pátek byl den bez autobusu, aby si řidič odpočinul před cestou domů. Někteří vyrazili vlakem do Dubičné a odtud pěšky do Konojed, kde je zámeček a Konojedské bochníky. Tvoří je odkrytý ztuhlý lávový proud, nacházející se v bývalém lomu na úpatí Dubí hory.
Další možností byla návštěva zříceniny hradu Helfenburk, z jehož věže jsou krásné výhledy do okolí, odtud do vesničky Ostré, kde se na vrchu Kalvárie nachází barokní areál s kaplí Božího těla, ke kterému vede křížová cesta a po žluté k Opičí skále, což je opravdu skála ve tvaru opičí hlavy a v minulosti to bylo oblíbené výletní místo. Za zmínku stojí i samotný Úštěk, jehož historické centrum bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Je zde řada zajímavostí, mezi ně patří Ptačí domky, židovský hřbitov, židovská synagoga se školou a bytem učitele, rabínský dům aj.
Fotky: Hrad Helfenburk, Ostré křížová cesta, Ostré vrchol Kalvárie, Opičí skála, Ústěk Ptačí domky, Úštěk náměstí s kostelem
Sobota patřila návratu domů, ale ještě jsme vystoupali na vrch Hrádek, nebo také Oltářík (556m), odkud je krásný výhled do kraje, abychom se rozloučili s krásnou a zajímavou krajinou Českého středohoří.
Pobyt se vydařil, počasí nám přálo a poděkování patří hlavně V. a L. Pražákovým a B Tschunkové, kteří vše připravili, zajistili a Vladimír nás všemi výlety provedl. Děkujeme také řidiči Petrovi, který nás spolehlivě a bezpečně všude dovezl.
Fotky: Výstup na Oltářík a pohledy do okolí.
Text: J. Pártlová
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky