KČT START 2008


Přejít na obsah

Hlavní menu:


04. 09. 2008

4. 9. Ze Zátoně do Bohdalovic - vedl František Mleziva

Trasa vedla ze Zátoně přes Svéráz a Suš do Bohdalovic. Snímky jsou ze Svérázu. Zde jsme si prohlédli kostel a gotickou kapli. Gotická kaple je na posledních třech snímcích.

Fotografie a text : Sláva Wimmer

SVÉRAZ (německy Tweras , latinsky Twerasium)

ves vzdušnou čarou 10 km jižně od Českého Krumlova , nadmořská výška 660 m; z Českého Krumlova po silnici 15,5 km.


Střípky z historie :

Patří k nejstarším v kraji – v r. 1273 ji papež Řehoř X. potvrzuje jako majetek kláštera na Strahově – tehdy byla jednou z osad tzv. „Záchlumí“.

Za husitských bouří lidé z Boleticka (přívrženci husitů - pod vedením jakéhosi Domina a podněcováni knězem Janem Biskupcem) Svéraz vypálili a upálili i místního kněze. V okolí vypálili i kostely ve Světlíku, Hořicích a Kájově a zemanský dvorec v Kladenském Rovném.

Král Zikmund postoupil osadu vladykům z Drahova a r. 1422 přešla do majetku Materny z Ronova. Od jeho dědiců ji koupil r. 1460 Jan z Rožmberka a připojil ji k panství krumlovskému. R. 1602 připadla císaři Rudolfu II. Po Bílé hoře ji získali Eggenbergové. Součástí krumlovského panství zůstala i za Schwarzenbergů.

V okolí se vyskytuje ložisko polymetalických rud. Křemenné žíly obsahují galenit, sfalerit, chalkopyrit a pravděpodobně i zlato (ve slitině se stříbrem) a argentin. Již ve stoletích 15. a 16. zde byly pokusy o těžbu. V r. 1765 pokus o těžbu křišťálu a topasu.

Ves byla původně česká, ale s nástupem Eggenbergů začalo její cílené poněmčování. A tak na počátku 20. století měla 103 obyvatel jen německé národnosti. V roce 1926 uvádí českokrumlovský četnický strážmistr Jan Candra ve svém „Abecedním seznamu míst politického okresu česko-krumlovského“ toto :

Název český: Svéráz
Název německý: Tweras
Počet domů: 17
Počet obyvatel celkem: 79 (Č 4, N 74)
Škola: Svéráz
Fara: Svéráz
Pošta: Č. Krumlov

Po skončení druhé světové války a následném odsunu německého obyvatelstva, byla obec osídlena reemigranty z Rumunska a to převážně Slováky z osady Valea Ungurului, kteří zde ale dlouho nevydrželi a brzy se odstěhovali. Dnes jsou ve vsi převážně rekreační chalupy, dva penziony i možnost občerstvení (lépe předem dohodnout – p. Liška mob.: 602 461 488)

Památky :

V obci stojí barokní kostel sv. Petra a Pavla z let 1774 - 75. Vystavěn byl na místě star- šího gotického, připomínaného již v r. 1357. Věž kostela je z r. 1661. Původní kostel byl – jak již bylo uvedeno – vypálen za husitských bouří. Dřevěná gotická socha Madony z doby kolem r. 1420, je nyní v Alšově galerii na Hluboké n. Vlt.

Druhou památkou stojící hned vedle kostela je mešní kaple Navštívení Pany Marie. Pů- vodně raně gotická kaple ze 13. stol. byla přestavěna pozdně goticky kolem r. 1500 a baro- kizována v letech 1687 – 88 Giovanim Canavallem. Při kapli existovalo Bratrstvo Svaté ro- diny, jež do ní organizovalo poutě. V období baroka primát mezi kulty měl přirozeně kult mariánský. Vedle Kájova a mnoha dalších míst na Šumavě, byl takovým Mariánským pout- ním místem i Svéraz.

Kolem kostela a kaple je hřbitov obehnaný zdí v níž je zazděn románský portálek. Ke zdi přiléhá i márnice z poloviny 18.stol.

Fara se stájemi je též středověkého původu . V současné době se opravuje. U cesty vedoucí kolem kostelní – hřbitovní zdi, je – dnes již pobořená – kaple sv. Jana Nepomuckého.

Kostel byl v 90. letech opraven bývalými německými farníky, je vysvěcen a slouží se zde mše svaté. Farnost Svéraz je spravována z Českého Krumlova, ustanoveným duchovním je v současnosti P. JC. D. Václav Pícha (stav v září 2008). Bohoslužby jsou v neděli. Hlavní pouť je v neděli po 28. červnu.

V obci byla též škola, do r. 1945 jen německá. Roku 1924 byla čtyřtřídní a měla 181 žáků. Měla velmi široké spádové území. Chodily do ní děti ze Slubice, Suše, Bučí, Hajmína, Podolí, Dětošína, Vadkova, Březí, Záhoře, Horní a Dolní Světlé, Bohdalovic a Horního Okolí. Dnes z těchto vsí a osad existují prakticky jen Bohdalovice a Suš. Po skončení 2. světové války byla škola česká; pro soustavný úbytek obyvatelstva a tím i dětí byla zrušena r. 1970.

Dosažitelnost místa :

Vlastním dopravním prostředkem :

Z Českého Krumlova po silnici č. 160 směrem na Rožmberk – Vyšší Brod do Zátoně. Na jejím konci (před mostem) odbočit vpravo na silnici směr Suš – Světlík. Po cca 3 km odbočka doleva (značená) na Svéraz (1 km). Celkem z Č. Krumlova 15,5 km.

Autobusovou linkou :

Linkou ČSAD č. 330 065 z AN v Českém Krumlově do zastávky „Větřní – Zátoňské Dvory“, odtud 4 km pěšky (obdobně jak je popsáno pro cestu autem).




Naposledy upraveno dne: 31 XII 2009 | vaclav.codl@seznam.cz

Zpět na obsah | Zpět na hlavní menu